Projekt "Čiste ručice"
Autor: Nataša Belić, 22. 5. 2015.

U projektu su sudjelovali studenti Medicinskog fakulteta, smjer Sanitarnog inženjerstva. Lidija Šimić, voditeljica projekta s kolegama Markom, Nikolinom, Megi, Pamelom i Dinom sudjelovali su u provedbi i realizaciji projekta u našoj školi. Radionice su se provele u 12 razreda od 1. do 4. razreda.

Sadržaj radionice je bila edukacija o mikroorganizmima, higijeni ruku i pravilnom načinu pranja ruku. Nakon čega su radili otiske ruku na hamer papiru i provjerili naučeno, odnosno kako pravilno oprati ruke!

Klikom na opširnije pročitajte detalje projekta i pogledajte koji su koraci pravilnog pranja ruku!

Opis projekta

Sprečavanje prijenosa brojnih zaraznih bolesti pravilnom higijenom ruku najbolje održava poznatu uzrečicu: „Bolje je spriječiti nego liječiti“. Još od vremena I. P. Sommelweisa poznato je da su čiste ruke najvažniji činitelj koji može smanjiti broj zaraznih bolesti. Osobna higijena ruku vrlo je bitna za zdravlje svakog pojedinca stoga je važno provoditi ju na pravilan način i dovoljno često.

Sprečavanje bolesti započinje preventivnim radom. Uloga budućih zdravstvenih radnika u prevenciji nastanka zaraznih bolesti upravo je edukacija stanovništva. Djeca su dio populacije koja su jako znatiželjna, brzo upijaju informacije i vrlo lako usvajaju nove navike. Upravo su oni prvo polazište u pokušaju promjene loših navika i usvajanju pravilnih i zdravih navika kao što je pranje ruku.

Uz igru, na zabavan i lako zapamtljiv način možemo djeci približiti priču o tome što su bakterije, gdje se sve nalaze, kada i na koji način prati ruke i time spriječiti nastanak mnogih zaraznih bolesti kojima su djeca najviše podložna. Uz vedrinu i smijeh djeca će usvojit zdravu i pravilnu naviku a tako i svijest o realnim rizicima i ozbiljnim posljedicama zaraznih bolesti.

Stoga, razvijanje navike održavanja osobne higijene treba započeti od malih nogu, jer se s vremenom bolje usvaja i u konačnici je odraz osobne kulture, kao i kulture sredine u kojoj se živi.

Lidija Šimić

Koraci pravilnog pranja ruku