« Ožujak 2024 »

O Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu i pokojoj iluziji
Autor: Karmen Turk, 11. 12. 2015.

5. prosinca 2015. članove MIM-a, ravnateljicu, školsku psihologinju te profesore Ivana Mrakovčića, Vedrana Mijića i moju malenkost školska je knjižničarka Anđelka Tutek vodila u Zagreb u posjet Hrvatskomu narodnom kazalištu i Muzeju iluzija. Putem nas je pratila gusta magla kojoj smo se podosta dopali, tako da nas je dočekala – doduše, u nešto rjeđem obliku – i u glavnome gradu Lijepe Naše.

Po dolasku u Zagreb odmah smo krenuli prema Hrvatskome narodnom kazalištu, a ondje su nas ugostili i vodili glumci Zijad Gračić i Damir Markovina. Istražili smo tajne hodnike, kantinu, garderobe; upoznali smo se s podjelom Kazališta na mušku odnosno žensku stranu (jer glumcima je tako lakše orijentirati se prilikom presvlačenja); razgovarali smo o povijesnim podacima, brojevima posjetitelja i priredbi, planovima, nadanjima… i vrijeme nam je zaista proletjelo.

Iako nas i sama zgrada HNK-a nerijetko podsjeti na pregršt iluzija kojima nas opčine glumom, baletom i operom, Muzej iluzija ipak je pružio još poneko zadovoljstvo. Učenici su se poigrali slagalicama, „gubili“ među mnoštvom zrcala, svjedočili čarobnomu smanjenju i povećanju ljudi kao i visećim vazama s cvijećem. Pomalo umorni od gubljenja ravnoteže, zaputili smo se u šetnju središtem grada kako bismo Zagreb doživjeli u cijelome njegovu sjaju.

Prošli smo pokraj Muzeja Mimare, zgrade Sabora RH, Hrvatskoga državnog arhiva, Leksikografskoga zavoda „Miroslav Krleža“ i Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu, skrasili se pokraj Zagrebačke katedrale, a prošli smo i Kamenitim vratima te se prisjetili Dore Krupićeve. Zaista, posjet je gradu bio zanimljiv i poučan, ali oduševili su nas ukrasi i zimska čarolija koja nas je ispratila na putu prema Rijeci. Iako je bilo odveć hladno, našetali smo se i nagledali mnogih čari koje Zagreb čine još ljepšim u vrijeme darivanja, prisjećanja i nadanja.

Nadamo se još kojoj skorašnjoj zgodi koja će nas ponovno odvesti na kakav neobičan, raspjevan i dalek put! Hvala, Anđelka! (Ruža joj divno stoji, zar ne?) :)

Dario Abram, prof.

Foto galerija