« Ožujak 2024 »

Izlet u Trst
Autor: Karmen Turk, 7. 11. 2016.

Dana 25. listopada grupa učenika sedmih i osmih razreda koji pohađaju izbornu nastavu Talijanskoga jezika posjetila je grad Trst. Na jednodnevni izlet u Italiju pratili su ih ravnateljica, profesorica talijanskog jezika Dorotea Vidaković i profesor matematike i fizike Mladen Kojanec.

Prvo je odredište bio međunarodni istraživački centar Elettra sincrotrone u zaleđu Trsta pokraj mjesta Bazovica. U toj su nas ustanovi dočekala dva vodiča koja su nam održala zanimljivo predavanje i prikazala video-film (na talijanskom jeziku) o znanstvenim pokusima moderne fizike koji se izvode u centru.

Zatim smo posjetili znanstveni muzej Immaginario scientifico u kojem smo sami izvodili pokuse. Napravili smo tornado i vodeni vir, naučili kako voda prenosi vibracije i stvara zvuk, upalili šibicu svjetlosnom zrakom, shvatili da nas ponekad oko može prevariti...

Nakon zanimljivih pokusa upoznali smo i dio tršćanske povijesti. Posjetili smo dvorac Miramare (ammirare il mare, što u prijevodu znači diviti se moru), nekadašnje boravište princa Maksimilijana, mlađeg brata cara Franje Josipa, i njegove supruge Šarlote.

Posjet Trstu završili smo u samom centru grada gdje smo prošetali do glavnog trga Piazza Unita' i gradske vijećnice. Izlet je bio vrlo poučan i shvatili smo da se u Trst ne mora ići samo u shopping, već da je to grad koji u sebi krije mnoge zanimljivosti, od kulturno-povijesnih do znanstvenih tako da već razmišljamo o nekoj novoj talijanskoj destinaciji koju ćemo posjetiti sljedeće godine.

Fotogalerija