« Ožujak 2024 »

Početno čitanje i pisanje na hrvatskome jeziku - nova knjiga doc.dr.sc. Vesne Budinski
Autor: Nataša Belić, 2. 11. 2019.

Od 28. do 30. listopada održan je stručno-znanstveni skup Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora u Opatiji. Uz mnoga stručna predavanja i prikaze prakse, iznimno nam je drago istaknuti predstavljanje knjige Početno čitanje i pisanje na hrvatskome jeziku autorice doc. dr. sc. Vesne Budinski.

Knjiga je objavljena u suizdavaštvu Profil Kletta i Učiteljskog Fakulteta u Zagrebu, a o njoj su govorile izvršna urednica Profil Kletta Gordana Ivančić i doc. dr. sc. Martina Kolar Billege.

Autoricu Vesnu Budinski, koja je mnogo godina provela radeći s djecom u razredu, posebno je razveselila jedna učenica 4. razreda OŠ Nikola Tesla iz Rijeke. Za predstavljanje knjige pripremila ju je učiteljica Vesna Mikjel, a recitirala je pjesmu književnika Berta Lučića Rastava puža muža na zavičajnom govoru. Učenica je svojim govorom obogatila predstavljanje knjige te pokazala koliko je zavičajni idiom važan svakom djetetu koje dolaskom u školu započinje početno učenje čitanja i pisanja na standardnome hrvatskom jeziku.

Iako se o knjizi zaista mnogo govorilo, ovdje možemo istaknuti da se njezin sadržaj izvrsno uklopio u današnju potrebu da obrazovanje bude temelj ostvarivanja najvećih vrednota suvremenoga društva. Knjiga sadržava znanstvena istraživanja s pomoću kojih autorica uspostavlja metodički sadržajno-vremenski optimum poučavanja početnoga čitanja i pisanja. Uz to, u njoj možete pronaći i povijesni pregled početnica, priručnika i nastavnih planova sve do današnjega kurikuluma.

Predstavljanje je obilovalo znanstvenim i praktičnim uvidom u sadržaje kojima se knjiga bavi, no iako su gošće upravo o tome govorile, u nekoliko rečenica kojima ju je autorica predstavila čulo se mnogo više. Govoreći o knjizi, doc. dr. sc. Vesna Budinski pokazala je koliko je uložila u svaku napisanu rečenicu, a iz njezina govora izviralo je životno, učeničko, učiteljsko, doktorsko i predavačko iskustvo. Njezine su rečenice dokazale da u ovoj knjizi svaka učiteljica i svaki učitelj mogu pronaći poglavlja koja će im mnogo koristiti u njihovu radu.

Koliko je predstavljanje bilo uspješno, vidjelo se i na kraju druženja. Autorica je svaki kupljeni primjerak obogatila posvetom i potpisom, a mnoge čestitke pokazale su da su sudionici prepoznali vrijednost i važnost ove knjige.