« Ožujak 2024 »

Osmaši na ekskurziji
Autor: Karmen Turk, 4. 11. 2019.

TRI DALMATINSKA DANA

Na trodnevnu ekskurziju po srednjoj Dalmaciji krenuli smo 25. rujna 2019. godine a vratili smo se 27. Rujna u većernjim satima.. Na ekskurziju s dva autobusa krenula su 73 učenika 8.abcd razreda, njihove razrednice Ivona Lambaša (8.a), Irena Peić Rančić (8.b), Ivana Kasunić (8.c), Anita Afrić (8.d) te profesor Igor Malnar i ravnateljica Tatjana Bandera-Mrakovčić.

Prvo odredište bio je grad Senj, točnije kula Nehaj I povijest uskoka. Nakon Senja krenuli smo put Nina. Dolaskom u Nin posjetili smo solanu i upoznali se s načinom proizvodnje soli. Prošetali smo malim gradom i posjetili najmanju katedralu na svijetu Sveti križ, a na odlasku smo pogledali kip i dotaknuli palac Grgura Ninskog. Sljedeće odredište bio je grad Zadar. Prošli smo Kalelargom i uz stručno vodstvo lokalnih vodiča razgledali crkvu Sv.Donata, rimski forum i Trg pet bunara. Posjet Zadru završili smo na zadarskoj rivi uz Pozdrav Suncu i prekrasne melodije Morskih orgulja. Spavali smo u Pirovcu.

Drugi dan putovanja započeli smo ranim doručkom i odlaskom u Sokolarski centrar koji je smješten u šumi šibenske Dubrave, 8 km od centra Šibenika. Dolaskom u Sokolarski centar, gdje su nas srdačno dočekali voditelj centra Emilio Menđušić i njegov nećak Stipe, svjedočili smo nevjerojatnom spoju čovjeka i prirode. Gospodin Stipe je djeci na vrlo zanimljiv način približio mnoga znanja o pticama grabljivicama., a posebno o sovi ušari i američkom sokolu. Spomenute životinje vidjeli smo uživo. Oni najhrabriji imali su mogućnost držati u rukama i hraniti sokola. Nakon sat i pol provedenih u Sokolarskom centru, puni dojmova krenuli smo put Skradina. Dolaskom u Skradin uslijedila je vožnja brodićem do nacionalnog parka Krka. Nakon šetnje i razgledavanja slapova Krke krenuli smo prema Pakovom selu. U Pakovom selu smo ručali, a zatim razgledali imanja, posjetili Didovu kuću gdje je na realističan način prikazano kako se nekada prije živjelo u tom kraju. Na kraju razgleda učenici su uz voditeljicu imanja zajedno zaplesali dalmatinsko kolo. Prije povratka u hotel odvezli smo se do vidikovca gdje se nalazi spomenik kralju Petru Svačiću i s kojeg se pruža prekrasan pogled na otok Visovac. U kasnim popodnevnim satima vratili smo se u hotel pa su učenici do večere stigli uživati u kupanju i morskim radostima. Proslavili smo i tri rođendana.

Posljednjeg dana ekskurzije, bili smo u parku prirode Vransko jezero. U parku su nas dočekale vrlo ljubazne zaposlenice uz čije smo stručno vodstvo obišli dio Vranskog jezera. U edukativnom obilasku saznali smo mnoge zanimljivosti biljnog i životinjskog svijeta. Posjet Vranskom jezeru završili smo odlaskom na vidikovac gdje smo uživali u prekrasnom pogledu na jezero i nacionalni park Kornati. Nakon Vranskog jezera uslijedio je odlazak u Šibenik. U gradu nas je dočekao stručni vodič i proveo u šetnju gradom. Prošetali smo ulicama Šibenika, posjetili glavni šibenski trg i spomenik Petru Krešimiru IV. te razgledali šibensku katedralu. U sklopu šibenske katedrale razgledali smo krstionicu i saznali mnoge zanimljivosti o njenom nastanku. Nakon razgleda Šibenika uslijedio je ručak u restoranu neposredno blizu katedrale.

U kasnim popodnevnim satima krenuli smo prema Rijeci. Umorni, ali puni prekrasnih dojmova i u pozitivnom ozračju priveli smo treći dan ekskurzije kraju dolaskom u Rijeku u 20,30 sati.

Nama je bilo lijepo, zanimljivo, poučno I dinamično. Nadasve – za pamćenje. I svima drugima želimo ovakvo odlično putovanje.

razrednice 8.abcd

Foto galerija