eTwinning projekt - "Čitam sebi, čitam, tebi"
Autor: Nataša Belić, 4. 10. 2021.

Učenici 1.a i 1.b razreda ove školske godine sudjeluju u projektu "Čitam sebi, čitam tebi". Cilj projekta je aktivno slušanje, prepričavanje, usvajanje dotad nepoznatih riječi, razvijanje čitalačkih sposobnosti – svjesnosti o glasovima, riječima i rečenicama, slovkanju i rimovanju, što potiče kognitivni i jezični razvoj djece. Sadržaji slikovnica i knjiga koje ćemo čitati pomno će biti birani kako bi se s djecom moglo razgovarati o toleranciji, uvažavanju različitosti, aktivnom donošenju odluka i prenošenju temeljnih građanskih i demokratskih vrijednosti.

1. aktivnost – Prvi put u školskoj knjižnici (1.10.2021.)

Učenici 1.b razreda prvi put posjetili su školsku knjižnicu. Dočekala ih je knjižničarka Klara Stojaković koja ih je toplo i srdačno pozdravila te ih pozvala da budu njeni česti posjetioci. Objasnila im je što se u knjižnici radi, gdje se nalaze knjige i slikovnice koje mogu sami odabrati, koja su pravila lijepog ponašanja u knjižnici, ali i s posuđenom knjigom.

Zatim su se prvašići udobno smjestili jer im je učiteljica Klara pripremila čitanje lijepe slikovnice o ježiću Žinku koji nije htio ići u školu. Priča im se jako svidjela da su je poželjeli čuti još jednom.

Na kraju su se prvaši „službeno“ upisali i postali članovi školske knjižnice. Obećali  su da će često dolaziti u nju i puno čitati.

2. aktivnost – uz svjetski Dan zaštite životinja (4.10.2021.)

Slikovnicu o ježiću Žinku ponijeli su sa sobom u učionicu jer su je učenici htjeli čuti još jednom. Nakon ponovljenog čitanja razgovarali su o životinjama u šumi, ali i ostalim životinjama koje nas okružuju te zaključili kako ih moramo štiti, brinuti se o njima i lijepo se prema njima ponašati.

Slijedila je likovna aktivnost u skupinama – ježići su dobili  mjesto među lišćem u na razrednom panou.