Njegovanje srpskog jezika i kulture po Modelu C
Autor: Nataša Belić, 6. 10. 2021.

Učenje materinjeg jezika utemeljeno je na Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina i Zakonu o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Srpski jezik i kultura (SJK) je jedan nastavni predmet u koji su uključeni sadržaji materinjeg jezika, povijesti/istorije, geografije, likovne i muzičke kulture a učenici uče i ćirilično pismo u 1. i 2. razredu.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo je Kurikulum SJK (2019.godine) kao i udžbenike napisane sukladno važećem (novom) Krikulumu a udžbenici su napisani na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu sukladno Kurikulumu. Udžbenici za SJK besplatni su za učenike kao i za sve druge nastavne predmete (tiskano je 8 udžbeničkih kompleta tj. 17 naslova za nastavu SJK od 1. do 8. razreda OŠ).
Nastavni predmet Srpski jezik i kultura se ocjenjuje a ocjena se upisuje u pedagošku dokumentaciju (imenik, svjedodžba i matična knjiga).
Za učenje SJK - materinjeg jezika osnivaju se skupine (ne razredi), minimalno po jedna za razrednu i jedna za predmetnu nastavu.
Nastavu Srpskog jezika i kulture na jeziku i pismu nacionalne manjine (Model C) u pravilu mogu izvoditi osobe koje uz znanje jezika i pisma nacionalne manjine imaju završen jedan od sljedećih studija: odgovarajućega jezika nacionalne manjine, razredne nastave, povijesti i geografije (članak 27. Pravilnika o odgovarajućoj vrsti obrazovanja učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi).
Model C je fleksibilan model (2 - 5 sati tjedno) a propisan u Državnim pedagoškim standardima za OŠ i SŠ (broj sati se određuje u dogovoru roditelja i učitelja).
U nastavu materinjeg jezika i kulture učenik se može uključiti tokom školske godine a ne samo na početku a isključivo roditelj odlučuje o pohađanju nastave materinjeg jezika i kulture (putem ankete koju provodi škola ili putem pisane izjave koju provodi udruga). Ukoliko se odluči za pohađanje materinjeg jezika i kulture za tu školsku godinu učenik je dužan pohađati nastavu a za slijedeću šk. godinu može odustati uz pisani zahtjev i kratko obrazloženje.

Odabir učenja materinjeg jezika i kulture ne umanjuje učenicima mogućnost odabira ostalih izbornih predmeta (tj. mogu birati sve što i ostali učenici). Učenik može nastavu materinjeg jezika i kulture pohađati u svojo školi a može pohađati i u nekoj drugoj školi (koja ima prostorne mogućnosti ili ako roditelj tako odluči).
Za organizaciju odgojno-obrazovne skupine za učenje materinjeg jezika i kulture nije propisan najmanji (minimalan) broj učenika. Za otpočinjanje nastave, na pisani zahtjev škole, suglasnost daje Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO).
MZO odobrava odgovarajući fond sati i plaću učitelja a škola uz pisani zahtjev za
odobravanje i početak nastave SJK dostavlja obrazloženje uz koje prilaže kopije anketnih listića ili kopije izjava roditelja. Obrazloženje škole treba sadržavati argumentirane činjenice (broj učenika, prijedlog za broj skupina, prostorne mogućnosti škole za izvođenje nastave materinjeg jezika, ako ima djece s teškoćama, učenici – putnici te voditi računa o mogućim ograničenjima zbog situacije s COVID 19 a poželjno je da škole naznače kako je ovo početak
nastave te da bi se broj učenika/ca mogao ubrzo povećati nakon početka nastave (novo i po prvi puta).

Sva pojašnjenja i potrebne informacije vezano uz nastavu Srpskog jezika i kulture (model C) svi zainteresirani (učenici i njihovi roditelji ali i zaposlenici škola) mogu dobiti na email:      mirko.markovic@prosvjeta.hr ili na mob. 099 516 03 09.

Roditelji koji se odluče za učenje srpskog jezika, popunjene ankete neka dostave razrednicima!

Obrazac i anketa nalaze se pod "opširnije".