Učenici 2.a i 2.b postali novinari!
Autor: Nataša Belić, 9. 11. 2014.

Čime se sve bave novinari, kako je organizirana novinarska redakcija, što sve treba sadržavati dobra vijest i još mnogo toga o novinarstvu i medijskoj kulturi, saznali su učenici 2.a i 2.b razreda OŠ Nikola Tesla na edukativnoj i zabavnoj radionici „Pozitiva press“ u organizaciji udruge eMotiva. Kroz povijest novinarstva, od Guttenbergove Biblije preko prvog „Halo, halo, ovdje Radio Zagreb...“ do suvremenih medija i web novinarstva, provela ih je iskusna novinarka Koraljka Martić, koja je učenicima približila značaj i utjecaj vijesti i medija u svakodnevnom životu.
A da sve ne bi ostalo na teoriji, učenici su „uskočili“ u uloge novinara i organizirali svoju malu novinarsku redakciju. U ulozi novinara pojedinih rubrika – gradske, sportske te kulturne rubrike i crne kronike, pisali su i ilustrirali svoje prve vijesti. I pitate li ih, reći će vam „k'o iz topa“ da svaka vijest mora biti istinita, provjerena, svježa poput kruha te da treba odgovoriti na 5W da bi bila vijest za 5. Što su 5W, nećemo vam ovom prilikom otkriti, neka to bude naša mala tajna dok i sami ne dođete u „Pozitivu press“ kako bi postali majstori vijesti.
Za kraj, evo nekoliko vijesti naših novinara iz 2.a i 2.b.:
Za Belu nedeju održava se zabava u Kastvu. To je prva nedjelja u listopadu, i ljudi tada slave prvo vino. (Morena Škrokov)
Plesna skupina Flame nastupila je u HKD-u u 19 sati. Njihov plesni nastup svidio se publici. (Naja Zgombić)
Rijeka je pobijedila Sevilju na Kantridi. Utakmica je počela u 16 sati i Riječani su slavili jer su bili bolji od gostiju. (Maro Miknić)
Lopovi su jučer ukrali dijamante iz zlatarnice. Željeli su biti bogati. (Hea Olić)
Papiga Ara poginula je u prašumi u 8 sati ujutro. To se dogodilo jer je bilo jako nevrijeme. (Marta)
Automobil se zabio u zid u Ulici Turkovo 58 noćas oko ponoći.
Vozač je bio pospan i nije mogao izbjeći nesreću. (Lovro Šarić)
Plave ribe uginule su u moru. Nesreća se dogodila u 8 sati jer je netko bacio naftu u more. (Nika Tomljanović)

Foto - galerija