Osmaši naše škole posjetili Zajednicu Talijana
Autor: Karmen Turk, 6. 5. 2015.

Osmaši naše škole, koji uče talijanski jezik, u travnju su posjetili Zajednicu Talijana s profesoricom Doroteom Vidaković.

Kako im je bilo, pročitajte…

Dana 14. travnja  „Talijani“ 8.c bili su u posjetu Zajednici Talijana („Circolo“) koja se nalazi u palači Modello.

Tamo nas je dočekala profesorica Ornella Sciucca, koja nam je ispričala mnoge zanimljivosti vezane uz ovu prekrasnu zgradu i uz riječku talijansku nacionalnu manjinu. Vidjeli smo knjižnicu s mnogo talijanskih naslova, multimedijalni centar, veliku dvoranu te školu za učenje talijanskog jezika koja djeluje pri Zajednici. Saznali smo da u sklopu „Circola“ djeluju četiri zbora te glazbena i scenska radionica. Postoji i mogućnost sviranja mandoline.

Nakon razgledavanja počastili smo se slasnim torticama i sokom. Bilo nam je jako lijepo i jedva čekamo ponoviti to nezaboravno iskustvo.

Lucija Bistrović, 8.c

Il 22 aprile la mia classe ha visitato la Comunità degli Italiani di Fiume, ovvero il Circolo, la cui sede si trova nel Palazzo Modello. Lo spazio è composto da una biblioteca, una sala multimediale, una grande sala delle feste dove si svolgono diversi avvenimenti culturali e sociali. Al Circolo, infatti, si svolgono numerosi eventi legati alla Comunità come feste, mostre, balli, premiazioni, balli di maturità... Ma questo non è tutto!

Nell’ambito del Circolo ci sono anche tante scuole, come la Scuola Modello d’italiano che tra l’altro offre la possibilità di accedere all’esame PLIDA che, una volta superato, vi apre tutte le porte per studiare in Italia. Tra le altre scuole c’è anche quella di modellazione e d’arte e gruppi scenici e di musica. Durante la nostra visita abbiamo visto tutti gli spazi della

Comunità di cui usufruiscono gli Italiani di Fiume.

Alla fine della visita, durante un piccolo rinfresco con te freddo e delle merendine, abbiamo parlato di tutto quello che abbiamo visto e imparato. Non vedo l’ora di ritornare al Circolo anche nel futuro!

Tarik  Skočić, 8.a

Foto galerija