Šišmišijada u Prirodoslovnom muzeju Rijeka
Autor: Nataša Belić, 27. 9. 2015.

Povodom Međunarodne noći šišmiša, koja se obilježava svake godine u više od 30 zemalja potpisnica Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša (UNEP/EUROBATS), u Prirodoslovnom muzeju Rijeka, održane su edukativne radionice.

Učenici 3.a razreda sudjelovali su u jednoj takvoj.

U prvom dijelu radionice djeca su se upoznala s građom i načinom života šišmiša te opasnostima koje im prijete, dok su u drugom dijelu postali kustosi u edukativnoj igri Muzejska potraga za šišmišima i usvojena znanja kreativno primijenili kroz različite likovne tehnike kojima su izrađivali modele šišmiša. Osim toga sudjelovali su i u edukativno-zabavnim igrama kroz koje su naučili još nešto o tim letećim noćnim superherojima te na tren i sami postali šišmiši.

Iz Prirodoslovnog muzeja Rijeka doznali smo da su mnoge od 45 europskih vrsta šišmiša danas ugrožene. Republika Hrvatska potpisnica je Sporazuma koji je stupio na snagu 2000. godine, a sa svojih 35 do sada zabilježenih vrsta šišmiša, jedna je od zemalja s najbogatijom faunom šišmiša na području Europe. Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj strogo su zaštićene zakonskim propisima te je zabranjeno njihovo uznemiravanje i ubijanje, a 17 vrsta nalazi se u Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske.

Fotogalerija

Šišmišijada u Prirodoslovnom muzeju Rijeka
Autor: Nataša Belić, 27. 9. 2015.

Učenici 3.a razreda sudjelovali su u jednoj takvoj.

Fotogalerija