Natjecanje IYNT – Zagreb 11. ožujka 2017.
Autor: Karmen Turk, 16. 3. 2017.

Učenica 8.b razreda Emma Čović 11. ožujka 2017. sudjelovala je na natjecanju IYNT  u organizaciji Istraživačkog centra mladih i Fakulteta elektrotehnike i računalstva.

Projekt IYNT podrazumijeva obradu interdisciplinarnih problema, izvođenje eksperimenata i analizu rezultata eksperimenata potkrepljenu već postojećim teoretskim modelima fizike, kemije i biologije. U prvom krugu natjecanja održanom u siječnju Emma Čović izlagala je prezentaciju o wi-fi routerima i utjecaju elektromagnetnih valova na pojedine biljne vrste. U drugom krugu natjecanja 11. ožujaka  Emma je na engleskom jeziku izlagala o utjecaju UV zračenja na tonik. Navedena tema uključivala je izvođenje eksperimenta u kojem tonik izložen UV zračenju fluorescira i emitira plavu svjetlost. Nakon povratka molekula kinina koje se nalaze u toniku iz pobuđenih energetskih stanja tonik fluorescira u osnovno energetsko stanje. Emma je ispitivala kako se fluorescencija tonika može pojačati ili oslabiti mješanjem tonika i soli. U svojoj prezentaciji ponudila je teoretska objašnjenja provedenih eksperimenata koja je potkrijepila interpretacijom odgovarajućih dijagrama i formula koji se primjenjuju u kemiji i atomskoj fizici. Nakon dva kruga natjecanja Emma Čović osvojila je 8. mjesto od ukupno 20 natjecatelja.

Čestitamo Emmi na uloženom trudu i vrlo uspješnoj prezentaciji izabrane teme.

Natjecanje IYNT – Zagreb 11. ožujka 2017.
Autor: Karmen Turk, 16. 3. 2017.

Čestitamo Emmi na uloženom trudu i vrlo uspješnoj prezentaciji izabrane teme.