« Ožujak 2024 »

Hartera
Autor: Karmen Turk, 17. 2. 2014.

Tvornica papira poznata i po imenu HARTERA (značenje na čakavskom: papir - harta) u svojih 180 godina rada preživjela je ratove, poplave, požare, ali ju je kriza uništila do temelja i ostala je samo napuštena ruševina, kao i cijeli blokovi stanova i ureda pokraj i oko nje.

Andrija Ljudevit Adamić tamo je stvorio prvi stroj za proizvodnju papira 1821 godine. Mlin se sada nalazi na Koblerovom trgu kao fontana.

Svaka zgrada Hartere ima svoju vlastitu priču. Ispod zgrada se nalaze bunkeri iz rata gdje su se ljudi sklanjali. To mjesto je nekad vrvjelo ljudima. Vlasnici tog mjesta bili su Židovi pa je na jednoj zgradi šesterokraka zvjezda ispod koje su slova l i m.

Harteru je posjetila skupina djece, članova Moje Rijeke u vodstvu učiteljice Irene Peić. Naučili su, upoznali, slikali i opisali povijesnu Harteru koja nam je na nekoliko trenutaka ulila strah u kosti. Riječina koja šumi nas je tako oduševila, svaka cigla u zgradama nas je „upisala u povijest“, a dimnjak tvornice nas je pretvorio u mrave. Tišinu pustih ulica probili su naši glasovi dok su dozivali druge kako bi vidjeli prostorije, vrata ili stepenice Hartere.

HARTERA JE POSEBNO MJESTO KOJE SE SVAKAKO ISPLATI POSJETITI I NA NEKO VRIJEME VRATITI SE U POVIJEST RIJEKE.

Dora Hodap, 5.a

Fotogalerija

Hartera
Autor: Karmen Turk, 17. 2. 2014.

Dora Hodap, 5.a

Fotogalerija