Škola u prirodi - Hrvatsko zagorje
Autor: Nataša Belić, 24. 5. 2015.

Učenici 4.a i 4. b sa svojim učiteljicama boravili su u Hrvatskom zagorju od 12.5. do 15.5.2015., u sklopu Škole u prirodi. Njihova izvješća i dojmove pročitajte klikom na opširnije, a pripremili su ih vrijedni web novinari koji su svo vrijeme putovanja pažljivo vodili bilješke. Pohvaljujem ih!

1.dan

Dana 12.5. 2015. mi učenici 4.a i 4.b razreda krenuli smo u četverodnevnu Školu u prirodi. Na početku našeg putovanja posjetili smo Zagreb, naš glavni grad. Stigli oko 9 sati i odmah krenuli prema zgradi HRT-a. Gospođa koja radi u HRT-u provela nas je kroz studija i dvorane za snimanja. Pokazala nam je najstariju kameru za snimanje. Vidjeli smo sobe u kojoj se snimaju emisije  The Voice, Dobro jutro Hrvatska, Piramida i puno drugih. Nakon HRT-a posjetili smo Tehnički muzej. U njemu smo gledali prezentaciju o Nikoli Tesli. Kada je vodič završio prezentaciju išli smo u Planetarij, gdje smo vidjeli prezentaciju o zvijezdama i nebu. Bili smo i u rudniku, u kojem smo vidjeli lutke koje prikazuju ljude koji su tamo prije radili.

Slijedio je razgled grada Zagreba;  na Trgu bana Josipa Jelačića  vidjeli smo njegov spomenik. Pogledali smo Manduševac i vodič je ispričao legendu o  njemu. Prošetali smo se Markovim trgom te  vidjeli crkvu Sv. Marka i Sabor. Posjetili smo i Katedralu u Zagrebu. U njoj smo vidjeli vitrinu u kojoj je bio kardinal Stepinac. I na kraju smo obišli kulu Lotrščak i Grički top.

Nakon obilaska povijesnog dijela Zagreba odvezli smo se  do ZOO-a u Maksimiru. U zološkom vrtu smo vidjeli puno životinja.

Na kraju dana doputovali smo u Donju Stubicu, u hotel Terme Jezerčica i konačno se smjestili u svoje sobe.

Lana Milisavić i Tara Brleković

2.dan

Drugi dan smo se probudili i krenuli doručkovati. Imali smo švedski stol. Normalno i pristojno  smo pojeli i otišli do autobusa. Krenuli smo   put Krapine. Najprije smo posjetili krapinski muzej neandertalaca u kojem smo pogledali filmić. Bio je vrlo zanimljiv.Vidjeli smo lubanje od neandertalaca i njihove kosti. Zatim smo krenuli na virtualni vremeplov te vidjeli zemlju kako je izgledala  prije nekoliko milijuna godina.  U Neandertal pub-u  pojeli smo  pizzu .

Druga destinacija bila je Donja Stubica u kojoj je vrlo zanimljiva Gubčeva lipa. Tamo smo se slikali, a  zatim se uputili u Mariju Bistricu, naše najveće marijansko svetište s prekrasnom crkvom. Budući da je taj kraj poznat po izradi licitarskih srca i mi smo se okusili u tom zanimljivom poslu.

Vratili smo se u hotel te smo mogli birati hoćemo li na bazen ili  igrati nogomet. Poslije smo večerali  i otišli na počinak.

Karlo Stipanović i Mateo Rota

3.dan

U četvrtak, 14.05. 4. a i 4. b bio je predzadnji dan škole u prirodi. Kad smo se probudili,  krenuli smo na doručak oko 8:30. Nakon doručka krenuli smo na bazene i kupali se do ručka koji je bio u 12:00.

Nakon ručka autobusom smo krenuli u Veliki Tabor. Stigli smo oko 14:00h. Pokušali su nam dočarati kako je bilo živjeti u ovom dvorcu. Ispričali su nam dvije legende o Veroniki  Desinć i o vili Meluzini.

Nakon Velikog Tabora autobusom smo stigli u Kumrovec oko 16:00 h te smo se podijelili u pet grupa. Pješice smo razgledali stare kuće i divili se ljepoti sela. Vidjeli smo rodnu kuću Josipa Broza Tita te kraj kuće njegov spomenik.

Autobusom smo nakon nekoliko minuta stigli do Zelenjaka. Slikali smo se kraj spomenika Hrvatskoj himni i krenuli u hotel.

U hotel smo stigli navečer oko 19:00h. Dječaci su ostali vani igrati nogomet, a djevojčice su se uputili prema bazenu. Nakon igre i bazena vratili smo se u sobe i počeli spremati putne torbe. Na večeru smo krenuli oko 20:30, a nakon večere na spavanac.

Jako mi se svidjelo i opet bi voljela ponoviti ovaj izlet.

Noelle Kumarić

4.dan

Posljedni dan doručkovali smo u hotelu. Oko 9:30 h krenuli smo autobusom do dvorca Trakošćan.

Doznali smo  kako su plemići živjeli u prošlosti. Gospođa koja nas je vodila kroz dvorac rekla je da je to najočuvaniji dvorac u cijeloj Hrvatskoj. Vidjeli smo rodno stablo obitelji Drašković, koji su jedno vrijeme  bili vlasnici Trakošćana. Nakon razgledavanja dvorca išli smo u Lepoglavu gdje  smo vidjeli Pavlinski samostan te smo u 12:30 ručali u restoranu Ivančica.

Krenuli smo u Varaždin. Prošetali smo prekrasnim grobljem te  razgledali grad.  Na glavnom trgu smo se odmorili. Igrali smo jednu igru. Podijelili smo se u grupe, a zadatak je bio pronaći anđeliće po Varaždinu. Inače Varaždin zovu grad anđela!

Oko 16:00 krenuli smo u Rijeku. Na povratku smo stali Samoboru. Vidjeli smo crkvu sv. Anastazije. Sjeli smo u jednu slastičarnu i pojeli poznate samoborske kremšnite. U Rijeku smo se vratili oko 21:00 h. Bili smo umorni, ali prepuni prekrasnih doživljaja!

Niko Marić i Klara Trojanović