Baltazar na Trgu
Autor: Antea Juraga, 24. 5. 2023.

U organizaciji Veleučilišta PAR u partnerstvu sa Zajednicom sportova Primorsko-goranske županije 19. i 20. svibnja na Trgu Riječke rezolucije održala se manifestacija Baltazar na Trgu.

Tijekom dva dana trajanja programa posjetiteljima predstavljeni su brojni edukativni sadržaji, promovirane su znanstveno popularne teme i održane su zanimljive prezentacije iz područja znanosti, umjetnosti i sporta. U programu su sudjelovala djeca predškolske dobi, osnovnoškolci i srednjoškolci s područja grada Rijeke, Primorsko-goranske županije, ali i šire. Na manifestaciji je sudjelovala i Udruga Profesor Baltazar čija je misija poticanje znanja i inovativnosti, stvaralaštva i kreativnosti te promicanje društveno odgovornog poslovanja, posebice kod djece i mladih, učenika studenata i mladih znanstvenika.

Našu školu su u petak 19. svibnja 2023. predstavljali učenici 6. razreda (Neo Fak, Leon Ivić, Niko Klaričić, Ruben Mička, Ivan Nekić i Sara Šafar) u pratnji profesorice Jelene Kralj-Smirčić. Svoj doprinos ovom događaju dali su kroz prezentaciju istraživačkog rada „Utječe li riječka kiša na riječku vodu?“ s kojim su na nedavnoj smotri radova na državnoj razini osvojili 1. mjesto i s interaktivnom radionicom „Matematika u mom gradu“.

Učenici su dobili brojne pohvale za istraživački rad. Također, mnogi posjetitelji bili su zainteresirani otkriti što se krije iza QR kodova koje su zatekli na štandu. Učenici su pripremili posebne matematičke zadatke kojima je bio cilj povezati matematiku i bogatu prošlost našeg grada. Posjetitelji koji su uspješno riješili zadatke imali su priliku otkriti zanimljive detalje naše prošlosti, arhitekture našeg grada. Najuspješniji od njih za nagradu su dobili medalje koje su osmislili i ispisali naši učenici na 3D printeru.

Da ne bi bilo samo radno, naši su učenici također sudjelovali na radionicama. Najviše od svega svidjelo im se igrati šah s velikim šahovskim figurama.

Nadamo se da ćemo i dogodine biti dio ovo događanja.