Radionica „Slagalica nasljeđa“
Autor: Antea Juraga, 25. 11. 2023.

Radionica „Slagalica nasljeđa“ novi je projekt Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i CroMSIC-a – Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska, kojim se nastoji popularizirati genetika kod djece u Hrvatskoj.

Glavni ciljevi radionice su upoznati djecu s građom ljudskog tijela, osnovnim pojmovima genetike i principima nasljeđivanja. Ujedno, radionica kod djece osvještava važnost poštivanja različitosti između ljudi i drugih živih bića, koje su proizašle iz procesa nasljeđivanja. Osim osnovnih pojmova o nasljeđivanju, poput činjenice da sva živa bića imaju molekulu života – DNA i gene u kojima su zapisana naša svojstva, temeljna poruka koja se provlači kroz čitavu radionicu puno je snažnija. Genetika nas uči da su sva živa bića ravnopravna, dijele sličnosti, ali i različitosti koje proizlaze iz procesa nasljeđivanja. Neznanje je glavni uzrok diskriminacije i nerazumijevanje prema osobama koje su „drugačije“ zbog genetičkih bolesti. Iz tog razloga edukacija djece je iznimno važna jer je znanje jedini način izbjegavanja strahova i razvoja pogrešnih stavova.