Prevencija i alternativa 1
Autor: Karmen Turk, 26. 10. 2011.

Započela provedba treće komponente preventivnog programa Zajedno više možemo u suradnji s PU primorsko - goranskom

Posjetom policijske službenice za prevenciju Antonije Ferenčak te kontakt- policajca Bojana Žagara 5.a razredu naše škole po prvi je put na području Grada Rijeke započela provedba treće komponente preventivnog programa Zajedno više možemo pod nazivom Prevencija i alternativa 1 („PIA  1“). Ova komponenta nastavlja se na dvije komponente: Mogu ako hoću 1 i Sajam mogućnosti, ponavljanjem i nadogradnjom pojedinih sadržaja programa u cilju kontinuiranog razvijanja pravilnog odnosa učenika prema svim oblicima rizičnog ponašanja.
Predavanje te interaktivnu radionicu policijski su službenici održali i za 5.b te 5.c razred. Cilj radionice bio je da učenici shvate važnost pravodobnog rješavanja problema (npr. „Imam jedinicu.“), odnosno nedopuštanja da se problemi nagomilaju. Svladavanje problema vrlo je zorno prikazano prelaženjem (preskakanjem) posebno pripremljenih kutija. Tako je najmanju kutiju bilo vrlo lako prijeći, veću nešto teže, dok najveću nitko od sudionika nije uspio preskočiti.
Učenici su zatim ponovili sadržaje iz prošlogodišnje, prve komponente Mogu ako hoću 1, npr. što radi policija, tko je kontakt policajac, što je prevencija, što su ovisnosti, što je nasilje itd. To je ujedno bila priprema za drugu interaktivnu radionicu „Kviz znanja – značaj prevencije kriminaliteta“ Učenici su u grupama rješavali ukupno 27 pitanja vezanih uz prethodno navedene pojmove i sadržaje, a na kraju se pokazalo kako su ih učenici vrlo dobro usvojili.
Tijekom ove školske godine edukacijama preventivnog programa Zajedno više možemo bit će obuhvaćeno oko 1000 učenika 4. razreda (Mogu ako hoću 1) te oko 1100 učenika 5. razreda (Prevencija i alternativa 1) svih riječkih osnovnih škola.

Prevencija i alternativa 1
Autor: Karmen Turk, 26. 10. 2011.