Gostovanje osmaša na obilježavanju 20. godišnjice obrane u Gradskoj vijećnici
Autor: Karmen Turk, 8. 12. 2011.

Obilježavanje 20. godišnjice obrane Operativne zone Rijeka Grad Rijeka odlučio je Naša je škola bila pozvana da gostuje s jednim osmim razredom predavanju "Doprinos Rijeke i područja Primorsko-goranske županije Domovinskome ratu 1991. godine". Time je Grad želio obilježiti dvadeset godina od obrane Operativne zone Rijeka i uz nove naraštaje. Kako je jedan osmi razred taman taj dan imao sat povijesti, odlučili smo njih upoznati s detaljima najnovije i lokalne povijesti. I dogodilo se da je bilo više od jednog predavanja.

OŠ “Nikola Tesla”, ispostavilo se, bila je jedina škola koja je imala tu čast i okupljenima je bilo iznimno drago da su mladi tu, ponovljeno je nekoliko puta od govornika. Nadalje, za razliku od znanstvenih predavanja, ovdje su mogli čuti od samih sudionika s kojim su se poteškoćama i izazovima svakodnevno suočavali, a među prisutnima, najvažnije, bile su i obitelji žrtava te obrane.

Osim današnjeg političkog vodstva ovog kraja, okupljenima se obratilo i tadašnje vodstvo. Mlade su oči uši pozorno pratile kako se pregovaralo s tadašnjim zapovjednicima, političarima, kako se praznilo vojarne, naoružavala vojska, osiguravao grad, dok se svo vrijeme na platnu izmjenjivao fotozapis tadašnje Rijeke i bojišta – bilo im je nestvarno vidjeti vreće pijeska ili toliki broj ljudi, žena s cvijećem u rukama, na mjestima na kojima svaki dan prolaze, žure.

Jedno od glavnih pitanja – zašto se s obranom toliko čekalo – odgovorio je tadašnji prvi čovjek Glavnog stožera, umirovljeni general Antun Tus, rekavši da je sam u jednom trenutku rekao predsjedniku Tuđmanu da više zaista nema smisla čekati i pregovarati. Odgovor je bio dakle u tome: predsjednik je želio što manje žrtava. S druge strane, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, Ante Nazor, govorio je o dokumentima, posebice sa srpske strane, koje taj centar sustavno objavljuje, predstavivši pritom i monografiju “Rijeka u Domovinskom ratu”.

Učenici su tog petka prosjedili dvoiposatni simpozij umjesto običnog predavanja, u kojem su upoznali slikovna, pisana i usmena povijesna vrela o ratu koji kao da je jučer bio, a već je dvadeset godina prošlo.

prof. J. Naglić

Gostovanje osmaša na obilježavanju 20. godišnjice obrane u Gradskoj vijećnici
Autor: Karmen Turk, 8. 12. 2011.

prof. J. Naglić