„Budi muško, mijenjaj pravila“
Autor: Karmen Turk, 8. 12. 2011.

25 studenoga, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, u našoj su školi održane edukativne radionice za učenike 7. i 8. razreda s ciljem podizanja svijesti o problemu nasilja nad ženama. Radionicom su objedinjene dvije kampanje – „Živim život bez nasilja“ i „Budi muško“ - a posebno su održane za dječake i posebno za djevojčice.

Radionicu za dečke vodili su Mislav Mandir, edukator iz organizacije mladih „Status-M“, policijski službenik specijalne policije Vlado Pavić i Ingrid Mavrić iz Odsjeka za prevenciju PU primorsko-goranske. Tijekom radionice dječacima su prikazana tri kratka filma o nasilju, ravnopravnosti spolova i diskriminaciji popraćena kvizom (pitanja s dva netočna i jednim točnim odgovorom). Točne odgovore dodatno je pojasnio policijski službenik specijalne policije i svojim primjerom pokazao mladićima da mogu biti muškarci, a da nisu nasilni. Edukator iz organizacije mladih „Status-M“ dodatno je promovirao mijenjanje stereotipa muškarca iz divljaka, agresivca… u osobu pozitivnih karakternih osobina koja razmišlja svojom glavom, aktivno sudjeluje u svojoj zajednici i svojim ponašanjem daje primjer drugima.

Dečki su pokazali veliku hrabrost jer se, unatoč tome što su znali točne odgovore, nisu ustručavali reći svoje mišljenje koje je bilo u suprotnosti s onim što smo očekivali, a upravo je to prvi korak u osvješćivanju problema nasilja. Dečki također nisu krili svoje zadovoljstvo radionicom. Marin Pavišić, učenik 7. razreda, rekao je da su ove radionice itekako potrebne i nadasve zanimljive, David Milevoj, učenik 7. razreda, rekao je da je na radionici naučio kako svaki sukob može razriješiti razgovorom, a osmaš Karlo Marković rekao je da bi na eventualne provokacije nastojao odgovoriti riječima i da ne bi ulazio u sukob.

Istovremeno s edukativnom radionicom za dječake održana je radionica i za djevojčice. U svom izlaganju, Vesna Golomboš Erdeljac, policijska službenica upoznala ih je s radom policije, uzrocima i vrstama nasilja te mogućim posljedicama nasilja. Istaknula je kako se mogu obratiti s povjerenjem te da će im policijski službenici maloljetničke delinkvencije pružiti svesrdnu pomoć. Nina Vela-Vrabec iz Obiteljskog centra PGŽ govorila je o oblicima nasilja.

Učenici su iskazali zanimanje te izrazili zadovoljstvo ne samo temama već i načinom na koji su ove teme prezentirane. Na način primjeren njihovom uzrastu te uz njihovo aktivno sudjelovanje omogućeno im je da nauče kako prevenirati neke od nepoželjnih ponašanja i stavova.

Svi koji žele vidjeti edukativne filmove mogu ih potražiti na stranicama „Statusa M“ (http://status-m.hr)

„Budi muško, mijenjaj pravila“
Autor: Karmen Turk, 8. 12. 2011.