Festival o pravima djece
Autor: Karmen Turk, 8. 12. 2011.

U sklopu Festivala o pravima djece učenici 7. i 8. razreda naše škole sudjelovali su na radionicama “Sat medijske kulture” i “Govorimo o mogućnostima”.

Radionica “Sat medijske kulture” održana je u srijedu, 23. studenog u Art-kinu Croatia pod vodstvom Marine Zlatarić, profesorice hrvatskoga jezika i književnosti i voditeljice filmske grupe. Na radionici su učenici bili upoznati s igranim filmom "Draga Ana", nastalim prema književnom djelu "Dnevnik Ane Frank" te su uspoređivali film i knjigu. Usporedba se temeljila na prenošenju opisa radnje iz književnoga djela na film, na ponašanje i izgled likova, na kostimografiju i scenografiju te na zvukove i atmosferu koji pojačavaju radnju. Kako prenijeti osjećaje i misli na film, a da oni budu uvjerljivi i filmski?

Radionicom se željelo potaknuti djecu i mlade na razmišljanje o nepravdi, pravu na život svakoga od nas bez obzira na bilo koju različitost. Različitost treba poštovati i svaki je čovjek dostojan života na koji ima pravo. Nitko nije rođen da bi drugome uništio život i nanosio mu bilo kakvo zlo.

Radionica “Govorimo o mogućnostima” održana je u četvrtak, 24. Studenog, u našoj školi. Cilj radionice bio je upoznati učenike s Konvencijom UN o pravima osoba s invaliditetom i omogućiti im razumijevanje povezanosti vrijednosti ljudske različitosti I ljudskih prava. Radionicu su vodili Denis Marijon, Albina Žindar i Josip Friščić.

Festival o pravima djece
Autor: Karmen Turk, 8. 12. 2011.