Obilježavanje Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece
Autor: Karmen Turk, 12. 12. 2011.

U povodu Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece što se obilježava 19.studenog  Dječji dom Tić pokrenuo je projekt ambasadora Tića s ciljem poticanja mladih na aktivan angažman i preuzimanje obveze da preveniraju nasilje nad i među djecom i mladima. Svaka riječka škola ima dva ambasadora Tića, učenika koje su predložili učenici njihove škole.

Već tri godine su ambasadorice Tića Lara Trivić i Lea Trinajstić, učenice OŠ Nikola Tesla, koje su svoju ulogu shvatile vrlo ozbiljno. “Kao ambasadori, kroz kvizove, ankete, debate i izrade plakata svakako smo mnogo naučili o pravima djece i saznali da im i mi možemo pomoći. Naša saznanja smo prenosili našim vršnjacima u školi, ali i prijateljima iz drugih sredina. Kroz razgovor smo zaključili da se pri najmanjem obliku nasilja ili  pri bilo kakvoj vrsti zlostavljanja, treba intervenirati. Svatko od nas ima pravo na život u okruženju u kojem će se osjećati sigurno i zaštićeno” rekle su Lara i Lea na pressici koja se održavala u srijedu 16. studenog u Dječjem domu Tić povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja.

U četvrtak, 17. studenog sudjelovale su i na Edukativnom kvizu koji se održao za male ambasadore dječjih prava. Na edukativnom kvizu našla su se pitanja iz područja dječjih prava i njihove zaštite s posebnim naglaskom na vršnjačko nasilje, seksualno i fizičko zlostavljanje, zanemarivanje te nasilje putem interneta i mobitela. Svim su učenicima uručena priznanja za njihov dosadašnji angažman u ulozi ambasadora Tića, aktivnosti koje su poduzeli, a kao podstrek da nastave promicati kulturu nenasilja i nakon završetka osnovne škole.

Na temu nenasilja sa Larom i Leom snimljena je radio emisija za Prvi program hrvatskog radija, a na temu zaštite djece od zlostavljanja i zanemarivanja Lara je govorila i u emisiji uživo Radio Korza.

Obilježavanje Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece
Autor: Karmen Turk, 12. 12. 2011.