Marta Radić - dobitnica međunarodne dječje literarne nagrade "Mlada vilenica"
Autor: Dinko Benčić, 5. 6. 2012.

Marta je vrlo čest "gost" naše web-stranice. I ovaj put Vas s ponosom izvještavamo o njenom najnovijem, ovaj put međunarodnom, uspjehu.

Krajem mjeseca svibnja u Sežani u Sloveniji na svečanosti u Kosovelovom domu proglašene su dobitnice 12. međunarodne literarne dječje nagrade „Mlada vilenica“ i to u tri kategorije (po godištima). Među mnoštvom pristiglih radova iz Slovenije, Italije, Srbije, Bosne i Hercegovine te Slovačke našli su se radovi i hrvatskih osnovaca – pjesnika. Dobitnica nagrade u kategoriji od 11 do 14 godina je Marta Radić, učenica osmog razreda OŠ „Nikola Tesla“ iz Rijeke. Napisala je pjesmu „Sloboda“, a da bi pjesma pronašla put do natječaja pobrinula se mentorica Irena Peić. Marta je na dodjeli nagrade svoju pjesmu čitala na hrvatskome jeziku, a organizatori su se pobrinuli za prijevod i izvođenje na slovenskome jeziku.  Pročitano je i podugačko mišljenje stručnog procjenjivačkog suda gdje je rečeno da vrijednost Martine pjesme leži u minimalnom korištenju stilskih sredstava, ali i u dubokoj metaforičnosti koja potiče na razmišljanje o pojmu i osjećaju slobode (o kojoj misli i progovara kamen koji, leteći zrakom, trenutak živi slobodu, a zatim se stapa s morem).

Svečanosti su prisustvovali i gosti iz Limmericka, irskoga grada, u kojem također postoji sličan natječaj za mlade na kojem se, osim poezije, nastoji ukazati na važnost irskoga jezika. Marta je za poklon dobila diplomu, kristalnu repliku pera, a zatim i poziv za sudjelovanje na večerima poezije u Sloveniji u rujnu, kao i da bude gost u Limmericku u Irskoj (u roditeljskoj pratnji, a troškove pokriva organizator) na njihovoj dodjeli nagrada u listopadu gdje će Marta još jednom pjesmu predstaviti na hrvatskom i engleskom jeziku.

(Fotogalerija)

Nakon dodjele nagrada Marta je dala izjavu za Radio Koper, a vijest o pobjednicama (među kojima je i jedna hrvatska osnovnoškolka!)objavljena je u slovenskim tiskanim i web medijima. Za uspomenu ostaje i opsežan Zbornik radova koji je pronašao put do svih država i škola koje su sudjelovale na natječaju.

Ova je nagrada kruna marljivog, kreativnog i samozatajnog rada jer je Marta Radić tijekom ove godine (a i u prošlim školskim godinama) stvarala puno i dobila niz nagrada za svoja prozna i pjesnička ostvarenja, kao i za fotografski rad. Uz učenike i s učenicima koji su poput Marte školski dani imaju smisla i budućnosti. Našom Martom ponosi se cijela škola i grad Rijeka!

Martina pjesma u originalu (na hrvatskom jeziku) i u slovenskom prijevodu

Marta Radić - dobitnica međunarodne dječje literarne nagrade "Mlada vilenica"
Autor: Dinko Benčić, 5. 6. 2012.

(Fotogalerija)

Martina pjesma u originalu (na hrvatskom jeziku) i u slovenskom prijevodu