17. Državno natjecanje iz geografije, Vinkovci
Autor: Karmen Turk, 11. 7. 2010.

DOBAR GLAS

Gdje god da sam došao, pitali su za Željka. Učenici ga znaju kao profesora Vidakovića. Dogodilo se tako da zbog truda jedne učenice, unatoč izbivanju njenog profesora ove godine, OŠ "Nikola Tesla" nastavi svoj niz dobrih rezultata na natjecanju iz geografije, a da jedna šestašica i sebe i svog profesora na zamjeni počasti s nekoliko dana odmora daleko od škole. Kako je to moguće? Pa ponovimo proces.

Svaki učenik od petog do osmog razreda ima pravo pristupiti školskom natjecanju iz geografije. Pismeni radovi stižu iz relevantnog ministarstva, a pregledava ih povjerenstvo škole. Najbolje rješene opet pregledava županijski povjerenik, a onda prema bodovima se određuju oni koji će se za par tjedana natjecati na županijskoj razini za nastup na državnoj. Profesor i da hoće ne može slati "svoje mezimce i malog od prijatelja". Međutim, moguće je i da zbog vrlo visokih bodova jedna škola šalje više učenika, a druga ni jednog, ali i obrnuto - tako naš sedmaš Ivan Vidinić, iako s najviše bodova u županiji, nije imao koliko neki iz drugih županija pa mu je ove godine državno natjecanje izmaknulo! Sanja Mikašinović unatoč visokim bodovima nije također prošla među osmašima.

Međutim, Nika Nikolac jest! Budući da je to ujedno i meni kao profesoru prvo gostovanje na državnom natjecanju, nisam znao što očekivati pa ni tremu joj rastjerati. Nismo oboje znali da će biti samo jedno prijepodne stresa, a ostalo sve odmor i uživanje. Naime, kad krenu natjecanja u prvom i drugom mjesecu, dok se sve razine izredaju, taman državno natjecanje dođe pred kraj godine kad je - ako išta - učeniku potrebno malo odmora prije zadnjih pismenih i usmenih provjera, te zaključivanja ocjena. A nas dvoje smo se nagledali Dunava u Iloku i Vukovaru, tvrđava i crkava, zveckali iločkim bocama za svoje doma i ne razmišljali - kad će zvoniti.

Otkrio sam također da su geografi otkačeniji od povjesničara, da je Nika jako skromna (imam tek jednu fotografiju s njom), da i mentori imaju tremu dok im učenici pišu, da škola "Nikola Tesla" ima ugled i - da svi pitaju za Željka. Nedostaje im ove godine. A što je Nika otkrila, morate pitati nju.

Stoga, dragi učenici, sljedeće godine neka vam ne bude teško potruditi se malo više, jer možda sebi osigurate par dana odmora daleko od zvona i ocjena. Čak i da budete zadnje plasirani, imali ste hrabrosti natjecati se. Dovoljno je reći da se Ivan jedini od svih sedmaša prijavio za natjecanje (cure su definitivno hrabrije).

Pa možda jednog dana pitaju i za vas.

prof. Josip Naglić

17. Državno natjecanje iz geografije, Vinkovci
Autor: Karmen Turk, 11. 7. 2010.

DOBAR GLAS

Pa možda jednog dana pitaju i za vas.

prof. Josip Naglić