PROFESIONALNA ORIJENTACIJA
Osmaši na stranicama "Novog lista" i na valovima Radio Rijeke
Autor: Orjana Marušić Štimac, 26. 4. 2013.

Kao što smo najavili, osmaši su unutar aktivnosti profesionalne orijentacije naše škole posjetili brod Vila Velebita II. Posjet je medijski popraćen, tako da su osmaši danas (petak,26.04.2013.) na stranicama Novog lista i u emisiji Radio Rijeke  "Čapaj cimu", a 6.05.2013. u radio emisiji "Pomorska večer". Učenike i profesore intervjuirala je gospođa Branka Malnar.

VILA VELEBITA II OSMAŠIMA PREDSTAVLJENI PROGRAMI POMORSKE ŠKOLE

Mnogi bi uhvatili kormilo u ruke
Pomoračka zanimanja zahtjevna su i teška, ali su zato i adekvatno plaćena, objasnio je učenicima kapetan Marijan Burić u čijem su društvu obišli školski brod

Osmaši OŠ Nikola Tesla oduševljeni posjetom školskom brodu * Foto: P. FABIJANRIJEKA » Pomorska škola Bakar predstavlja se riječkim osmašima na svom školskom brodu Vila Velebita II privezanom u riječkoj luci. Programe, uvjete i prednosti upisa u Pomorsku školu školarcima objašnjavaju kapetan Marijan Burić i profesor Niko Cvjetković, a Vilu Velebita jučer su posjetili učenici osmog razreda Osnovne škole Nikola Tesla. Riječki školarci imali su prilike u društvu i pod stručnim vodstvom kapetana Burića obići cijeli brod, od zapovjedničkog mosta preko brodske kuhinje do stroja, a saznali su sve što ih je zanimalo o korištenju navigacijskih instrumenata i brodskih uređaja te imali priliku i uhvatiti kormilo u ruke. Mogli su prolistati i Brown's Nautical Almanac, najstariji i najcjenjeniji nautički almanah, prozvan i »Mornarskom Biblijom«. Uz pomoć nautičkih ravnala, trokuta i šestara kapetan Vile Velebita II školarce je učio da se snalaze na pomorskoj karti Kvarnera pa su određivali udaljenosti od riječke luke do Bakra i drugih luka.
– Pomoračka zanimanja zahtjevna su i teška, ali su zato i adekvatno plaćena. Svaki euro itekako ćete zaraditi, ali prvo treba naći zaposlenje, što nije lako. No, jednog dana sve će vam se ovo isplatiti, samo treba uložiti puno truda i rada, objasnio je kapetan Burić učenicima.
Napomenuo je da svi uspješni maturanti Pomorske škole u Bakru kao nagradu dobiju sedmodnevno krstarenje na brodu »Kraljica mora«, koji je trenutno u riječkoj luci privezan odmah do Vile Velebita II.
Da se prezentacija pokazala pravim pogotkom pokazuje i oduševljenje učenika OŠ Tesla. Egzon Neziri kaže da razmišlja o tome da nakon osnovne škole upiše upravo Pomorsku školu u Bakru.
– Pokazali su nam cijeli brod i mogu reći da se u budućnosti vidim za kormilom jednog velikog broda. Želja mi je postati kapetan, kaže Neziri.
O pomoračkom zanimanju razmišlja i Mara Prpić.
– Nakon svega što smo danas vidjeli, ne bi bilo loše upisati školu u Bakru. Možda bih tako jednoga dana mogla biti skipericom na jahti, kaže Prpić.
Zvanje nautičara privlačno je i Davidu Antoniu Modrušiću, iako priznaje da još uvijek ne zna koju će školu upisati.
– Definitivno bih se okušao kao nautičar. Možda na jahti, ali bilo bi zanimljivo upravljati i velikim tankerom, rekao je Modrušić.
Školski brod Vila Velebita II u riječkoj luci ostaje privezan još danas, te će tijekom jutra biti otvoren za razgledavanje i upoznavanje s programima Pomorske škole.

A. PETRAK

(preuzeto iz "Novi list" online izdanje, petak, 26.04.2013.)